Jaanika blogi

Arvutipõhine testimine: QuizStar

Arvutipõhine testimine: QuizStar

Seekordse ülesande tarvis valisin tutvumiseks testide koostamise keskkonna QuizStar. Arvutipõhise testimisega puutun ma küll töös kokku, kuid selleks on ettevõttel spetsiaalselt arendatud testisüsteem. Seega QuizStari-sarnast vahendit ma varem kasutanud pole.

QuizStarist üldiselt
Ükskõik kas õpetaja või õpilane, tuleb QuizStari kasutamiseks luua konto. QuizStari õpetaja ja õpilase keskkonna funktsionaalsus on erinevad ja ka sisselogimiseks suunatakse kumbki eraldi alalehele. Siinkohal tekkis mul võrdlusmoment näiteks Eliademy’ga, kus ühe ja sama kontoga saab olla nii õpilane kui õpetaja – minu arvates on üsnagi edumeelne lähenemine.
Kuidas siis QuizStar õpetaja jaoks toimib? Tema jaoks koosneb keskkond kolmest osast: õpilaste (Class Manager), testide (Quiz Manager) ja aruannete haldamise (Report Manager) lehest.

QuizStari opetajakeskkond

Esmalt tuleb klasside haldamise lehel luua klass, keda testida soovitakse. Selleks on tarvis sisestada vaid mõned andmed, mille järgi õppijatel oleks võimalik klass süsteemist üles leida. Õpilasi saab klassi lisada kas kohe või hiljem. Kui õpilasel on konto olemas, piisab tema kasutajanimest; kui õpilasel kontot ei ole, saab õpetaja määrata tema kasutajanime ja parooli. Meiliaadressi tarvis ei lähe, mis samas tähendab, et õpetaja peab ise õpilast loodud kontost teavitama. Teine võimalus on lasta õpilastel endil konto teha, õige klass üles otsida ja sinna registreeruda.

Testi koostamine QuizStaris
Testi üldseadete juures saab lisada juhised õppijatele (kuid juhised saab kirjutada ka igale küsimusele eraldi), määrata testi lahtioleku aja, ajalimiidi, tagasisidestamise korra, katsete arvu ning kirja suuruse.
IMS QTI spetsifikatsiooni küsimuse tüüpidest on esindatud mitmikvaliku ja mitmikvastusega küsimused. Ülejäänud kaht tüüpi, mida QuizStar pakub, IMSi spetsifikatsioonis ei leidu: alternatiivvastustega (õige/vale) ja lühivastustega küsimused. Iga küsimuse jaoks saab kirja panna tagasiside, mida õppija näeb pärast testi lõpetamist (kas kohe või alles pärast testi tähtaja möödumist). Samuti võib iga küsimuse ja vastusevariandi juurde lisada pildi-, video-, pdf või helifaili. Tõsi, formaatide valik on piiratud. Võimalik on näha ka testi eelvaadet.

testikysimus QuizStaris

Testiküsimuse koostamine QuizStaris

Kui test koos, saab selle klassile ülesandeks määrata ning kui õpilastel test tehtud, saab aruannete sakil nende tulemusi vaadata.

Plussid ja miinused
Üheks plussiks on kindlasti see, et keskkond võimaldab lisaks testi loomisele ka õpilastele teste kattesaadavaks teha ja nende tulemusi näha. Testid võivad olla nii avalikud (iga kasutaja saab leida ja lahendada) kui privaatsed (kättesaadavad vaid klassile, kellele need on määratud). Lisaks on keskkond üsna lihtne ja testi loomine käib kaunis kiiresti. Peale selle on iga leht, nupp ja tegevus varustatud selgitustega, kuidas midagi teha – seega saab õpetaja kohe keskkonda kasutama hakata ning selle kasutamist jooksvalt õppida.

Miinuseks on see, et keskkonna kasutamine on tunduvalt keerulisem õpetajal või õpilasel, kelle inglise keele oskust napib. Süsteemi sisestatud inglisekeelseid selgitusi testis õpetaja muuta ei saa. Ka viiest küsimuse tüübist võib nõudlikumale õpetajale väikseks jääda. Samuti ei saa õpetaja muuta testi kujundust ning ka lisatavate meediafailide formaadid on piiratud: näiteks pildifailide puhul ei sobi png-formaat. Samuti ei ole lisatud faile võimalik toimetada (näiteks kärpida vms).

Kokkuvõttes oleks QuizStar hea abivahend õpetajale, kes ingliskeelse kasutajaliidesega hakkama saab ning tahab lihtsat ja kiiret testide loomise-edastamise vahendit.
Selle postituse kirjutamiseks koostatud proovitesti saab näha, kui QuizStari sisse logida ja otsida klassi „Arvutipõhine testimine“. Lingiga jagamist ei paista QuizStari keskkond võimaldavat.

6 thoughts on “Arvutipõhine testimine: QuizStar

  1. Jana Liiv

    Valisin ise ka esimese hooga testimiseks Quizstari. Proovisin läbida Sinu koostatud testi. Mulle meeldis, et olid lisanud allika ja jätnud piisavalt aega ctrl+f jaoks :) Tegelikult oli täitsa vahva seda lugeda ja vastuseid otsida. Kolmanda küsimuse juures ei avanenud mul pilt ja kas oskad vastata, mis selle lühivastusega on?

    1. jaanikahirv Post author

      Tore, kui test üldiselt meeldis :). Lühivastuse-tüüpi küsimusi QuizStar automaatselt ei hinda, aga sinu testiraportist näen, et sa oled selle õigesti vastanud (st esseeküsimus). Mõtlesin, et tegelikult võiks QuizStaril siiski olla mingi teavituste süsteem, et testi koostaja saab näiteks teavituse, kui mõne testi sooritamise tähtaeg möödub vms – näiteks kui seadistada, et testi saab teha kahe nädala jooksul (nagu mina seda tegin), siis võib küll meelest minna, et kuskil mingi test üleval on. Pilti praegu tõesti ei kuva – meediafailide suhtes paistab QuizStar veidi pirtsakas olevat, proovin mõnda muud failiformaati.

  2. Pingback: Arvutipõhine testimine | Jana

  3. Jana Liiv

    Sain nüüd ise ka lühivastuse asjus silmad selgemaks. Aitäh:) Olen nõus, et mingisugune teavituse süsteem võiks antud vahendi juures olla. Eriti kasulik oleks see siis, kui on mitmeid teste QuizStaris korraga üleval.

  4. Teet Uuemõis

    Hea õppematerjal. Jäi meelde, et alternatiivvastustega küsimustele on 2 varianti. Huvitav, kas siin saab seadistada ka, et testi tegemisel annab test kohest tagasisidet.

    1. jaanikahirv Post author

      Jah, saab küll, ja nii oli mul ka seadistatud, kuid tulemuste nägemiseks peab õpilane peab “Completed Quizzes” alt valima vastava testi juures “Review Quiz”. Õpetaja poolt oli mul seadistatud, et test annaks tagasisidet “After each attempt” st pärast iga katset.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.