Jaanika blogi

Autorivahenditest: tasuta või tasuline…

Autorivahenditest: tasuta või tasuline…

Selle postituse tarvis proovisin esimest korda ühte tuntumat vabavaralist autorivahendit: Xerte Online Toolkits (XOT). Taustaks niipalju, et suurem osa minu kogemusest on tasulise autorivahendi, Articulate Storyline’iga. Lisaks sellele olen katsetanud ka õpihaldussüsteemide (Moodle’i ja Eliademy) sisuloomise võimalusi ning pisut näppinud Adobe’ Captivate 8.

Esmalt pean mainima, et kui XOT abil olen loonud vaid ühe lühikese õppematerjali, siis Articulate Storyline’i olen kasutanud muude tööülesannete kõrvalt pea paar aastat. Seega ei ole see võrdlus täiesti õiglane.

XOT kiituseks pean ütlema, et õppematerjali loomine selles on lihtne ja pärast paari videojuhise vaatamist võib ennast keskkonnas juba üsna mugavalt tunda. Kasutajaliides ning erinevate interaktsioonide ja lehtede tüübid on varustatud lühikirjelduste ja eelvaadetega, mis lihtsustavad autori tööd. Materjali eelvaadet kuvab väga kiiresti (vähemalt lühikese projekti puhul), nii et oma tööl käe pulsil hoidmine on lihtne. Interaktsioone, navigatsioonivahendeid ja sisulehekülgede tüüpe on parasjagu, aga mitte liiga palju. Interaktsioonidest on olemas kõik tuntumad ülesande-tüübid, näiteks nagu lohista-ja-aseta (drag&drop), hotspot ja lünga täitmine jne. Ka multimeediat saab lisada laias valikus, tavapärasest pildimaterjalist ja väliste vahenditega loodud multimeediani (Raptivity, Jing, iSpring).

Mille poolest võiks siis mõni tasuline tarkvara, nagu näiteks Storyline, olla teistmoodi? Kui üldistada, siis peamine erinevus XOT ja Storyline’i vahel on võimaluste rohkus. Kui XOT annab ette valmis interaktsioonide ja lehekülje-tüüpide mallid, siis Storyline’is on saab lisaks kõikidele nendele mallidele luua mis tahes objektidest, piltidest või helifailidest oma interaktsiooni või navigatsioonielemendid. Niisamuti saab muuta nn playerit, milles materjali kuvatakse – milliseid navigatsiooninuppe seal kuvatakse, mis värvi see on ja kas seda üldse näha on.

Storyline’i kasutajaliides on sihipäraselt tehtud sarnaseks Microsoft Powerpointiga (tuttav liides – lihtsam tundma õppida) ja nagu Powepointis, nii saab ka Storyline’is teha pilditöötlust – pildifaile saab toonida, lõigata, kohendada heledust ja tonaalsust. Samuti saab toimetada helifaile – valjemaks/vaiksemaks muuta ja lõigata. Nn lülitite ja muutujate abil saab salvestada õppija kogutud punkte või sisestatud infot; käivitada tegevusi või animatsioone kindlal ajahetkel, mõne õppija tegevuse või teise objekti seisundi muutuse peale…võimalusi on väga, väga palju.

Samas ei soovitaks ma Storyline’i õppejõule või õpetajale, kes tahab muu töö kõrvalt oma materjale vähese e-kursuseks teha. Storyline’i õppimine võtaks rohkem aega kui XOT-i käsitsemise selgeks saamine. Storyline ei ole küll keeruline, kuid hinna tõttu ei ole seda mõtet soetada juhul, kui selle võimalusest kõike välja ei võeta. Kuna tegemist on võimsa programmiga, siis on see ka aeglasem.

Seega kokkuvõtteks võin öelda, et autorivahendi headus sõltub peamiselt selle kasutamise eesmärgist ning kasutaja vajadustest. Seega on praeguse aja autorivahendite valiku juures küsimus “tasuta-tasuline” mõnikord hoopis teisejärguline. Olulisem on see, mida kasutaja tahab ja on valmis autorivahendiga ära tegema.

Link postituse aluseks olnud ülesandele.

5 thoughts on “Autorivahenditest: tasuta või tasuline…

  1. Teet Uuemõis

    Seega minusugusele tüübile, kes vajab abikätt ja videnäidismaterjali on Xerte Online Toolkits käepärasem. Kasutasin Udutut, aga sinu tehtud hea võrdlus tekitas Xeretesuhtes suurema usalduse.

  2. Jana Liiv

    Üsna tabavalt oled välja toonud selle, et autorvahendi headus sõltub pigem eesmärgist ja konkreetsest vajadusest ja mitte “tasuta-tasuline” olemisest.

  3. Pingback: Autorvahendite teema kokkuvõte | Digitaalsete õppematerjalide koostamine

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.