Jaanika blogi

Haridustehnoloogia praktika: õpikeskkonnad ja õpivõrgustikud

Haridustehnoloogia praktika: õpikeskkonnad ja õpivõrgustikud

Paljudes selle rubriigi postitustes olen kirjeldanud multimeedia koolitusprogrammi Bau-ABC Rostrupi meistritele (Lehrwekrmeister). Multimeedia koolituse üheks eesmärgiks oli suunata meistreid õppeprotsessi toetamiseks erinevaid multimeediavahendeid ja õpikeskkondi kasutusele võtma. Siinkohal kirjeldan ühte individuaalkonsultatsioonijuhtumit, mis seoses multimeediakoolitusega tekkis.

Nimelt ei saanud üks meister tervislikel põhjustel multimeediakoolitusest kahel korral osa võtta (kokku oli koolitussessioone neli). Kuna üheks koolitusseeria eesmärgiks oli ka kogu koolituse sihtgrupile sarnaste baasteadmiste pakkumine, siis oli oluline kaasata ka need, kes koolitusest ühel või teisel põhjusel osa võtta ei saanud. Kuigi ühisesse Google Drive’i kausta olime kogunud ka abimaterjale ja juhiseid, pidasin ma kõige paremaks teha puudunud meistriga individuaalkonsultatsioon. Nimelt oli suur tõenäosus, et meiliga saadetud link materjalidele Google Drive’is ei saaks meistrite tihedat töögraafikut arvestades kuigi palju tähelepanu.

Üheks töövahendiks, mida tutvustasin, oli WordPressi blogimisplatvorm. WordPress oli meil koolitustiimiga valitud kavasse mitmel põhjusel. Esiteks olid meistrid ise selle vastu huvi üles näidanud. Teiseks kasutasid mõned meistrid seda juba väga edukalt (esimene põhjus oli ilmselt paljuski teisest tingitud). Kolmandaks on blogid üks neist sotsiaalmeedia vahenditest, mis hästi rakendatuna õppetööle palju juurde võivad anda.

Esialgu tegime meistriga harjutamiseks WordPress.com konto. Selgitasin talle erinevaid variante WordPressi blogi ülesseadmiseks (minuveeb.wordpress.com-domeen ja tasuta; WordPressi platvormil aga tasuline; tasulise majutusteenuse ostmine mujalt ja WordPressi installeerimine). Seejärel tegime koos läbi olulisemad tegevused (postituse lisamine, salvestamine, avaldamine) ja vaatasime üle peamised seadistus- ja kohandamisvõimalused. Rohkemaks aega polnud.

Juba olemasolevate Bau-ABC Rostrupi meistrite blogide põhjal on hästi näha, kuidas kutseõppe toetamiseks blogi võib kasutada. Tüüpiliselt jagavad nad õppuritele mõeldud materjali õppeaasta (Ausbildungsjahr) kaupa ning kasutavad Slideshare‘i, et juba olemasolevaid projektikirjeldusi ja jooniseid blogidesse vistutada.

Bau-ABC meistrite blogisid võib uudistada siit, kuid loomulikult on kõik saksa keeles:
zimmererblog.baubildung.net
tiefbaublog.wordpress.com
maurerblog.wordpress.com
brunnenbauerblog.wordpress.com

Kirjeldatud konsultatsioon üsna minu praktika lõpus. Seega on praegu liiga vähe aega möödunud, et teada, kas meister, keda nõustasin, ka tõsisemalt blogi pidama asub. Konsultatsiooni endaga jäi ta igati rahule, kuna saime selle just talle sobivaks kujundada ning tema küsimustele keskenduda.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.