Jaanika blogi

Õppematerjalid ja autoriõigus

Õppematerjalid ja autoriõigus

Selle nädala teema – autoriõigus – on ilmselt üks mureallikas päris paljudele õppematerjalide koostajatele, töötavad nad siis avalikus haridussüsteemis või erasektoris. Nagu ka kursuse lugemismaterjalis mainitud, on asi eriti keeruline siis, kui õppmaterjali soovitakse ka internetti üles panna.

Tegutsen ise erasektoris ning osalen õppematerjalide koostamisel, mille jaoks on vaja rikkalikult visuaalset materjali (fotod, joonised jms) üsna kitsa teema kohta. Kuna vaja on spetsiifilist materjali, siis ei ole alati kasu ka fotopankadest fotode kasutamislitsentsi ostmisest. Kõige parema materjali saab tavaliselt siis, kui ise fotograafiga üks võttepäev teha, kuid see on kallis, nõuab planeerimist ja aega. Niisiis tuleb aeg-ajalt ikkagi internetiavarustest fotomaterjalile täiendust otsida ning sisulitsentside maailmas orienteeruda.

Tööalaselt sobivad mulle kasutamiseks vaid Creative Commonsi „Autorile viitamine (CC BY)“ litsentsiga ning avalikku omandisse antud teosed. Seega alustan otsimist tavaliselt Google’i täpsemast pildiotsingust ja valin otsitavate fotode kasutusõiguse tüübiks „piiranguteta kasutatav ja jagatav, isegi äriliselt eesmärgil“. Olenevalt teemast annab see päring vastuseks vaid murdosa materjalist, mida samasugune pildiotsing ilma litsentsi täpsustamata annaks. Veel väiksem osa (kui üldse) päringu-tulemustest on see, mida vaja.

Samuti ei tasu saadud materjali otse alla laadida, vaid tuleb kontrollida, kas fotomaterjalil on ikka see litsents, mida Google arvab tal olevat. Google’i täpsema pildiotsingu tulemused hõlmavad ka juba selliste fotosaitide materjali, nagu Wikimedia Commons ja Flickr.

Vahepeal harva tuleb ette ka selliseid suurepäraseid allikaid nagu Unsplash.com, mis jagab ilusaid ja kvaliteetseid fotosid Creative Commons Zero litsentsiga. Samas kui tarvis on spetsiifilise teemaga õppeotstarbelisi fotosid, siis sealt seda leida ei pruugi.

Nii palju siis minu varasemast kokkupuutest autoriõigustega. Nüüd siis sellest, millist materjali õnnestus leida kursuse rühmatöö tarvis.

Rühmatööna otsustasime teha vene keele õppematerjali 9. klassile. Litsentsiks valisime Creative Commonsi „Autorile viitamine“. Kuna tegemist oleks hariduslikku eesmärki teeniva materjaliga, mis ei taotle ärilisi eesmärke, siis laieneb sellele ka autoriõiguse seaduse säte, mis lubab õiguspäraselt avaldatud teose kasutamist motiveeritud mahus. Seega on vabadust veidi rohkem.

Uurisin, millist sisulist materjali selle teema kohta võib leida. Esmalt vaatasin HITSA repositooriumisse, kust otsisin ühilduva litsentsi (CC BY) ja märksõna „vene keel“ järgi. Minu üllatuseks tuli vasteid vähe ja neist vaid üks oli päriselt keeleõppematerjal. Vastete vähesuse põhjuseks oli ilmselt kriteeriumiks valitud liberaalne litsents.

Koolielu.ee lehel leidus kasutatavat materjali palju rohkem. Litsentsi puhul oli materjali seinast seina, alates avalikku omandisse antud materjalist kuni „Kõik õigused reserveeritud“ tähisega õpiobjektideni. Vabama CC BY või C0 litsentsiga materjali oleks meie väikese projekti tarvis piisavalt. Samas kujutan ette, et oma materjali puhul kasutaksime neid pigem ideede saamiseks. Üsnagi mitmekesine on ka materjali formaat: slaidiesitlused, tekstifailid, veebilehed jne.

Sobiva litsentsiga fotomaterjali leiab päris palju Flickr-ist ja Wikimedia Commonsist, aga kui hästi see kõiki meie vajadusi katab, selgub ilmselt materjali koostamise käigus.

One thought on “Õppematerjalid ja autoriõigus

  1. Pingback: Autoriõiguse teema kokkuvõte | Digitaalsete õppematerjalide koostamine

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.