Jaanika blogi

Pilditöötlus veebis: Pixlr vs Lunapic

Pilditöötlus veebis: Pixlr vs Lunapic

Võrdlesin digitaalse meedia sisuloomise seminari tarvis kahte veebipõhist pilditöötlustarkvara: Pixlr ja LunaPic. Hindasin neid viie kriteeriumi põhjal: ligipääsetavus (konto loomise nõue jms), tehnilised piirangud (kasutamine eri seadmedtel/brauseritega), funktsionaalsus (erinevate töötlusvõimaluste hulk ja tase), kasutusmugavus (lihtsus, intuitiivsus) ja salvestamisvõimalused.

Pixlr

https://pixlr.com/

pixlr_toolaud

Ligipääsetavus: sellel fototöötluslahendusel on nii tasuta kui tasuline versioon. Rakenduse kasutamiseks ei pea kontot looma: piisab, kui teenuse avalehel klikata Launch web app (kui kasutada süle- või lauaarvutit) ning saabki alustada foto üleslaadimisest või selle veebiaadressi (URL) sisestamisest. Erinevus sisselogimisega töötlemisest: sisse logides saab pilte oma kontole salvestada ning stiliseerimisvõimaluste ja efektide valik on laiem.

Tehnilised piirangud: neid on vähe. Pixlr’il on nii veebpõhine töötluskeskkond kui ka rakendus, mida saab oma arvutisse (nii Windowsi kui Maci seadmesse) installeerida. Rakendus töötab kõigi veebilehitsejatega, lisaks on olemas ka Androidi ja iOSi mobiiliäpid.

Funktsionaalsus: Pixlr’i võiks paigutada Photoshopi ja Gimpi matkijate hulka. Töötlusvõimalusi on rikkalikult, alates põhiasjadest nagu foto suuruse muutmine, lõikamine ja punasilmsuse eemaldamine kuni rohkete filtrite ja kohandusteni (adjustments). Programm toetab ka kihte ja maskimist. Kõigi nende vahendite rakendamisel saadud tulemuse kvaliteediga võib vähemalt esmase testimise järel päris rahul olla.

Kasutajamugavus: Pixlr’iga töötamine on väga lihtne neile, kes on varem puutunud kokku Photshopi või Gimpiga: menüüd, tööriistaribad ning tööriistade seadistused on paljuski samad. Kasutajaliides on selge ja puhta disainiga ning parempoolseid menüüplokke (kihid, navigaator) saab oma soovi järgi ringi liigutada. Samas neile, kes Photoshopi/Gimpi-laadsete programmidega vähe kokku puutunud, võib mõne tööriista kasutamine arusaamatuks jääda. Seega on Pixlr’i käsitsemine mugavam neile, kellel varasem kogemus fototöötlusprogrammidega olemas.

Salvestamisvõimalused: Pixlr võimaldab salvestada png-, jpeg-, tiff-, bmp- ja pxd-formaadis (viimane on Pixlri-omane kihte toetav vorming) faile. Salvestamisel saab protsentuaalselt määrata ka foto kvaliteeti. Salvestada saab oma arvutisse, Facebooki, Picasasse, Flickrisse või Pixlri kontole.

Kokkuvõtteks: tasuta fototöötlusvahendina kohta pakub Pixlr palju võimalusi ja head kvaliteeti. Kasutajaliides on puhas ja meeldiv. Samas algajal fototöötlejal on ilmselt tarvis aega ja juhiseid, enne kui ühe või teise tööriista toimimine selgeks saab. Seega algklassilastele fototöötluse tutvustamist selle vahendiga alustada ei tasu.

LunaPic

http://www181.lunapic.com/editor/

lunapic_toolaud

Ligipääsetavus: tegemist on tasuta ning puhtalt veebipõhise fototöötluslahendusega. Nagu Pixlr’i puhul, ei pea alustamiseks kontot looma – pildi saab kohe arvutist üleslaadida või veebist linkida (sisestada foto URLi). Erinevus sisselogimisega töötlemisest: sisse logides on võimalik küsida nõu teistelt kasutajatelt ning kasutada avatare.

Tehnilised piirangud: mobiiliäppe ega desktopi-rakendust LunaPic’il ei ole. Töötab kõigi veebilehitsejatega, kuid mõni probleeme võib ette tulla Internet Exploreri puhul.

Funktsionaalsus: nagu Pixlr’gi, nii pakub LunaPic hulgaliselt võimalusi alates põhiasjadest, (pildi suuruse muutmine ja lõikamine) kuni rikkaliku efektide ja filtrite valikuni. Viimaseid on isegi rohkem kui Pixlr’is. Fotodele saab lisada valmis raame (border) ja isegi animatsioone. Animeeritud foto tuleb seejärel salvestada gif-formaadis. Samas kipub efektide rakendamisel kaotsi minema osa värvigammast. Foto suuruse muutmisel (resize) ei saa foto proportsioone lukustada, mis võib põhjustada moonutusi. Kihte ja maskimist LunaPic ei toeta.

Kasutajamugavus: LunaPic’i kasutajaliides on lihtsakoelisem kui Pixlr’i oma, samas alustavale fototöötlejale on see ilmselt arusaadavam. Kui Pixlr pakub võimsamaid tööriistu (kihid, maskimine jne), siis LunaPic keskendub rohkem valmislahendustele. Ülemiselt menüüribalt avanevad valikud annavad inglise keele oskajatele üsna selge pildi, mida ühe või teise käsuga teha saab. Ka abi-menüü lehtedel on eri menüü-käskluste tulemused selgelt ära näidatud.

Salvestamisvõimalused: salvestamisvõimalusi on LunaPic’il külluses. Nagu Pixlr’i puhul, saab salvestada png-, jpeg, tiff- ja bmp-formaate, aga lisaks sellele ka pdf- ja gif-faile. Faile saab peale oma arvuti salvestada ka Tumblr-isse, Twitterisse, Imguri, Picasasse ja Facebooki…kuid mitte oma LunaPici kontole.

Kokkuvõtteks: nagu Pixlr’gi, pakub LunaPic palju võimalusi foto töötlemiseks. Vahendi eelisteks on enda eest rääkivad menüüvalikud, kasutajale kuvatavad juhised ja suur hulk valmislahendusi. Miinuseks on madalam kvaliteet filtrite rakendamisel ning kihtide ja maskimise-võimaluse puudumine. Samas ilmselt ongi programm keskendunud pigem rohke mängurõõmule kui tehnilise kvaliteedile. Kuna kahest võrreldud vahendist tundus mulle kasulikum Pixlr, siis tegin selle kohta ka tutvustava ekraanivideo.

6 thoughts on “Pilditöötlus veebis: Pixlr vs Lunapic

  1. Teet Uuemõis

    Väga põhjalik ülevaade.
    Põnev ka seetõttu, et võrdlesin Pixlrit teise lihtsama fototöötluskeskkonna Befunky.com-ga.
    Viimasel oli küll tahvliversioon. Olen nõus, et Pixlr on mõeldud eelkõige sellele inimesele, kes juba varem on fototöötlusega tegelenud.
    Üks huvitavatest parameetritest on veel allalaadimiste kogumaht. Arvan, et nede kahe võrdluses oleks Pixlr kindlasti üle.
    Parimat!

  2. Elin Karuoja

    Kenasti ja põhjalikult välja toodud mõlema keskkonna plussid ja miinused.
    Videojuhis on koostatud hea helikvaliteediga, lähtudes ühe oskuse õpetamist.
    Kuulates ja vaadates hakkas ennastki see keskkond huvitama!

    1. jaanikahirv Post author

      Väga hea, kui huvi äratas – kui peaks küsimusi tekkima selle kohta, mis ma tegin, siis vastan hea meelega :). Kui järgi mõelda, siis on Pixlr ülesehituselt üsna sarnane Paint.net-ile, mida viimases seminaris fototöötluseks kasutasime, nii et saab palju analoogiat kasutada.

  3. Ingrid Maadvere

    Väga põhjalik ja läbimõeldud analüüs. Minu viimaseks avastuseks on see, et kuigi keskkonnad lubavad, et rakendus on näiteks nii IOSile kui ka Androidile, siis uurimisel selgub, et tegemist on täiesti erinevate rakendustega, millel on erinev funktsionaalsus. Jõudsite te katsetada ka nutirakendusi ning kas ma võin teie põhjaliku juhendi Kooliellu lisada?

    1. jaanikahirv Post author

      Mul on hea meel, kui ka teistel juhendist kasu on, nii et võib küll selle Kooliellu lisada. Võrdluse tegemiseks kasutasin programmi vaid lauaarvutil, kuid nüüd laadisin huvi pärast alla ka nutirakendus. Kusjuures ma varem ei märganud, aga tegelikult on neil rakendustel pisut erinevad nimed: lauaarvuti rakendus on Pixlr Editor ja nutirakendus Pixlr Express.
      Tõsi, nutirakenduse funktsionaalsus on erinev – ilmselt seetõttu, et suure osa desktopi-rakendusele iseloomulikele tööriistadega oleks keeruline nutitelefoni ekraanil hakkama saada. Seega keskendub Pixlri nutirakendus pigem funktsioonidele, mida saab ühe puudutusega rakendada (efektid, raamid, overlay‘id) või siis lihtsalt etteantud skaalal väärtusi valides muuta (adjustments ehk kohandused). Selles mõttes sarnaneb Pixlri nutirakendus Fotorile.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.